PÄEVIK 5. A kas päevikus suhetest sobib kirjutada?

26. aprill 2019 - Tanel Mällo

Elu maakaardil rännates - reaalajas või tagantjärele - on hästi näha, et aja kõrval teine oluline suur mõistlik raamistik on suhted. See, kuidas kellegagi koos võib aeg nii lennata kui ka seisma jääda, näitab ilmselt, et suhted on isegi rohkem päris kui aeg. Need on nii tähtsad, et mõnedes kultuurides puuduvad väidetavalt sõnad olemisest rääkimiseks, ning sellele lähim on kuhugi kuulumine.

PÄEVIK 4. A mis on elu maakaart?

18. aprill 2019 - Tanel Mällo

Räägitakse, et surma piiril vilksab kogu elu silme eest läbi. Võib olla see on nii sellepärast, et lineaarne aeg on ainult illusioon. Surma läheduses see illusioon haihtub ja me tajume oma elu selliselt nagu ta ausalt on — tervikuna. Mitte et aja illusioon tingimata paha oleks. Või et mõistliku ülevaate saamiseks oleks tarvis surma suhu ronida. Eks.

PÄEVIK 3. A kuidas ma seda suurt pilti näen?

11. aprill 2019 - Tanel Mällo

Päevikupidamine tähendab hetke iseendaga, milles peatuda, vaadata tähelepanelikult enda sisse ja enda ümber ning mõni aus tähelepanek kirja panna. Kui see mõningase harjutamise järel juba turvaline tundub, võid esitada järgmise küsimuse: mis oleks, kui loeks, mis kirja on saanud?

PÄEVIK 2. A kuidas seda päevikut üldse pidada?

08. aprill 2019 - Tanel Mällo

Päeviku pidamiseks on palju erinevaid viise ja sinu jaoks õige on see, mis sulle parajasti sobib. Selleni jõudmiseks on vaja katsetada. Minu meetodi selgroog on juba päris pikka aega regulaarsed kokkuvõtted. Kirjutan enam-vähem iga päev midagi üles — võimalusel niipea kui midagi sel hetkel olulist märkan, või siis õhtul, et päevale mõtteline joon alla tõmmata. Pikema perioodi jooksul koguneb sellistest märkmetest kõnekas suurem pilt. Selle nägemiseks võtan iga nädala, kuu ja aasta lõpus aja iseendaga, et lõppenud perioodi märkmed läbi lugeda ja kokku võtta. Ning et ka eelseisvat perioodi raamistada — näiteks mõne konkreetse eesmärgi nimel.

PÄEVIK 1. A miks päevikupidamine on hea?

06. aprill 2019 - Tanel Mällo

Lastel on joonistamise tung. Elu voolab neist läbi ja miski mis välja settib, vajab kohta kuhu maanduda. Paberile. Või enda peale. Või seinale. Nagu ürginimestel. Arvan, et on loomulik ja hea selle tungiga kontakt säilitada. Elu voolab meist läbi ning kes igasuguseid asju ainult enda sisse hoiab, läheb paksuks või kurjaks. Või mõlemat. Hea, kui on sul sõber ja kaaslane, kellega jagada rõõmu ja kurbust. Enam-vähem normaalne, kui see on kasvõi loom või mingi koht looduses või südames. Või päevik.