Näotuvastustehnoloogiatest avalikus ruumis - miks me seda soovime ja miks me seda ei soovi?*

12. juuli 2021 - Tanel Mällo

Kujutagem ette olukorda, kus politseil õnnestub kuriteopaiga läheduses oleva turvakaamera abil saada foto võimalikust kriminaalist. Seda fotot võrreldakse automaatselt kõigi Eesti elanike näopilte hõlmava andmebaasiga, et leida kõik (kasutatava näotuvastustehnoloogia arvates) sarnase välimusega isikud. Hommikul koputab uurija ka sinu uksele ning sul tekib vajadus oma süütust tõestada. Hoolimata isegi sellest, et öisele fotole jäänu kandis vähemalt osaliselt nägu varjavat maski. Kas see vastab turvalise ühiskonna kirjeldusele, mida sooviksime?


*See artikkel ilmus esmalt lühendatul kujul 12. juulil 2021 Eesti Päevalehes
https://epl.delfi.ee/artikkel/93977527/tanel-mallo-naotuvastus-arvab-et-see-olid-sina-toenda-et-oled-suutu

Hea pikk plaan*

10. aprill 2021 - Tanel Mällo

Maailmas on moes pikad plaanid. Ent see on kõrgmood, mille kannavad reaktiivse kiirmoe eelistajate kõrval välja vaid vähesed. Tabav näide, ehkki praegu mitte kõige parem eeskuju on Hiina. “Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise” võti seisneb peale täpsete kiirlahenduste ka mingisuguse esmapilgul müstilise “pika plaani” järgimises. Isegi kui see tähendab nii mõnegi uuendava ja kiirendava idee tagasi kokapurki toppimist.

Aga kas Eesti-sugusel kooslusel saab üldse olla oma pikk plaan? Äkki ongi sellise juhtumi saatus totaalne pidev kohanemine ilma mingi kindla pinnata jalge all või kõrvade vahel? Kui mitte pikk plaan, siis mis meil üldse olla saab? Lühike plaan? Oot, kumb meil praegu üldse on? Ja mis selle sisu täpselt oligi?

* artikkel ilmus toimetatud kujul ka "Äripäeva" 2021. a. "Eduka Eesti" arvamuskonkursi tööde hulgas: https://www.aripaev.ee/arvamused/2021/04/11/tanel-mallo-sinu-toeline-hea-pikk-plaan

Vabadus ja vastutus

10. märts 2021 - Tanel Mällo

Kuulsin, et praegu (kevad 2021) maailmas toimuvat nimetatakse kolmandaks maailmasõjaks - institutsioonide ja inimeste vahel. Sobivam metafoor oleks olukorraga, kus parasiit võtab peremeesorganismi aju üle kontrolli. Treening, et institutsioonid vabastavad inimese vastutusest on olnud nii pikk ja põhjalik, et enamik meist ei märka, kuidas koos vastutusega kaob ka vabadus.

Mis meist saab?

06. märts 2021 - Tanel Mällo

Mis meie maailmast saab? See mis toimub, ei ole kolmas maailmasõda - vähemalt meil siin mitte -, ning paljud minu tänased mured liigituvad enamiku inimeste jaoks maailmas küllap veel kaua aega sekundaarseteks: kuidas hoida vabadust - sisemist ja välist; kuidas hoida rahu - sisemist ja välist; kuidas hoida tasakaalu, puhtust, loodust - sisemist ja välist?